Usterka kominkow

Nieustannie poprawiam źle zbudowane kominki. Tworzą je przypadkowi wykonawcy i pracownicy firm kominkowych którzy wiedzę o budowie kominka zdobyli na dwudniowych szkoleniach i filmach YouTube. Usterki stały się plagą, obudowy kominków pękają lub zapalają się od nich domy. Sam poprawiłem trzy takie spalone kominki.

Jedynie zdun z państwowym tytułem mistrza zduńskiego posiada wiedzę potrzebną do prawidłowego i bezpiecznego zbudowania kominka.

W Austrii czy w Niemczech kominki buduje tylko zdun lub jego uczeń. Tam wymagana jest wiedza zdobywana w szkole i egzamin zawodowy. Czyli wymagane są uprawnienia państwowe. W tych krajach nikt nie powierzy budowy kominka przypadkowej osobie. nie zaryzykuje utraty domu w wyniku pożaru. Dlaczego my mamy mieć niższe standardy niż nasi sąsiedzi . Boimy się wybuchu gazu, porażenia prądem a nie boimy się pożaru. Ubezpieczamy dom od pożaru ale czy ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie jeżeli dowie się że dom spalił się od kominka źle zainstalowanego przez osobę bez uprawnień ?.

Pożar przez zły montaż

Przedstawiam zdjęcia kominka wybudowanego w domu drewnianym. Po czterech latach użytkowania zapalił się dom. Wykonawca zamknął w obudowie kominka słup drewniany i niewłaściwie go odizolował co spowodowało jego zapalenie. Drugie zdj. przedstawia kominek po naprawie

Od kominka zamontowanego przez osobę nieuprawnioną zapalił się dom. Połowa poddasza uległa spaleniu. Na pierwszym zdj. widać rurę odprowadzającą spaliny z kominka do komina. Rura jest odsłonięta, była niedokładnie zaizolowana. Na zdjęciu drugim widać nieprawidłowo połączoną rurę z niekompletnym kolanem. Nieszczelne połączenie mogło być przyczyną pożaru.

Na tych zdjęciach widać jak jedna z firm kominkowych ulepiła z gliny podłączenie rury stalowej z kominka do komina systemowego. Z prawej strony zdj. przedstawiające prawidłowe podłączenie do wklejonego do komina odcinka rury ceramicznej . Pomiędzy ceramiką i rurą stalową sznur pozwalajacy kompensować naprężenia miedzy stalą i ceramiką.