Targi poznańskie 2018r

Targi poznańskie 2018r, na hali z kominkami jak zwykle najcieplej. Konkurs w rąbaniu drewna , zduni lepili z gliny. Targi to czas spotkań kolegów zdunów z polski i nie tylko. To przede wszystkim prezentacja nowości w branży zduńskiej.

Austriacka szkoła zdunów i ceramików

W marcu tego roku wraz z mistrzami zduńskimi z naszego cechu i naukowcami z Uczelni w Krakowie braliśmy udział w szkoleniu w ramach programu Erasmus plus. Jest to program Komisji Europejskiej na lata 2014-2020, który wspiera wszystkie sektory kształcenia i szkolenia, zwłaszcza kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego, uczenia się dorosłych, pozaformalnego kształcenia się młodzieży. Odwiedziliśmy w Austrii szkołę kształcącą przyszłych zdunów i ceramików. W szkole uczniowie uczestniczą w zajęciach praktycznych, projektują i wykonują przedmioty ceramiczne oraz budują piece .Do dyspozycji mają internat i stołówkę. Więcej na: zduni.eu

Austriackie firmy

Gościliśmy u znanych firm, posiadających ugruntowaną pozycje na austriackim rynku, w branży zduńskiej.

Firma Sommerhuber producent kafli wielkoformatowych. Jest to firma z dużym doświadczeniem i bogatymi tradycjami. Kafle te służą do budowy „ciepłych” kominków, akumulacyjnych pieców kaflowych i Spa. Firma Keramik Manufaktur Sommerhuber za pomocą nowej struktury COTONE, tworzy wyjątkową powierzchnie przypominającą naturalne materiały bawełniane. Natura jest inspiracją, oraz wzorem dla powierzchni i kolorów, tak jak w przypadku nowych struktur COTONE i NAPA. Zostały one wytworzone ręcznie z ogromną precyzją, dlatego same w sobie stanowią unikat.

Będąc w Austriackim Stowarzyszeniu Pieców Kaflowych zapoznaliśmy się z metodami badań nad piecami kaflowymi. Organizacją i rozwojem branży zduńskiej w Austrii oraz propagowaniem zalet wynikających z użytkowania pieców opalanych drewnem.

Firma Gast .Od 1896 r. Gast zajmuje się budową pieców opalanych drewnem.Produkuje opalane drewnem kuchnie dla klientow indywidualnych i gastronomii. Kuchnie ze stali lub kafli.

Odwiedziliśmy Firmę Rath, producenta elementów szamotowych .

Firmę Kaschutz, producenta palenisk piecowych .

Firmę HafnerTec, oferujacego piece na drewno i całe zestawy do ogrzewania domów.

Kuchnie

Takie kuchnie znajdziemy tylko w skansenie. Kiedyś były bardzo popularne, zbudowane z białego wapienia nazywanego „opoka”. Budowano z niego domy, obory,kominy, kuchnie i piece . Otynkowane gliną i pobielone wapnem .