Kominki Tychy

Nieustannie poprawiam źle zbudowane kominki. Tworzą je pracownicy sklepów i firm kominkowych którzy wiedzę o budowie kominka zdobyli na dwudniowych szkoleniach i filmach YouTube.

Usterka – Błędy w wykonawstwie popełniane przez niewykwalifikowanych budowniczych kominków skutkujące podtruwaniem użytkowników. Polegające na zbyt ciasnej zabudowie kominka i w efekcie przegrzewaniu organicznych cząstek powietrza które są wdychane do płuc. Niechęć kominkarzy do nauki zawodu zduna skutkuje szybszym zużyciem kominka, a nie rzadko jego wybuchem.

Niedbałość w montażu izolacji z wełny

Na zdjęciach widać niedbałość w montażu izolacji z wełny. Wełna wystającą spod folii aluminiowej jest porywana z powietrzem konwekcyjnym i również wdychana do płuc.

Czasami zdarzają się wybuchy kominków. Dlatego ważny jest serwis i znajomość prawidłowej obsługi kominka

Skutki błędów wykonawczych to utrata zdrowia, uszkodzenie kominka, a czasem utrata domu, którego możemy już nie odzyskać, gdy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania z powodu montażu przez osobę bez uprawnień.

Wykonawca powinien poinformować klienta jak ma prawidłowo używać kominka.

Szkło rozsypało się na odległość 6 m.

Rura spalinowa nie spełniąjaca polskiej normy

  1. Redukcja zamontowana na wkładzie kominkowym zamiast przed kominem. Rura spalinowa nie spełniąjaca polskiej normy-za cienka (tak buduje jedna z bardziej znanych firm).
  2. Zamiast redukcji pianka.
  3. Krzywo i nieszczelnie sklejone elementy komina.
  4. Nieprawidłowo przedłużony króciec komina.

Kominek wykonany przez budowniczego domu nie posiadającego uprawnień zduńskich

Po czterech latach zapaleniu uległ słup drewniany zabudowany
wewnątrz kominka bez właściwej izolacji. Zapaleniu uległa drewniana konstrukcja domu. Strażacy zdążyli ugasić pożar.

Kominek montowali budowlańcy bez uprawnień zduńskich

Zabrakło im rury stalowej więc brakujący odcinek wykonali z folii aluminiowej. Folia odpadła i ciepłe powietrze z obudowy kominka wraz z dymem uciekało kominem na zewnątrz. Właścicielka dziwiła się że kominek nie grzeje.

"Pomysłowość" wykonawcy

Pianką i kawałkami płyty izolacyjnej zmniejszył
pole przekroju komina.

Kominek budowała osoba bez uprawnień zduńskich

Wykonawca zamiast podłączyć kominek do komina bezpośrednio w obudowie kominka, poprowadził rury i kolanka przez poddasze. Zaizolował te rury kawałkami wełny która z czasem zaczęła odpadać i od gorących rur zapaliła się drewniana więźba dachu.

Kominek budowany przez osobę bez uprawnień zduńskich

Kolejny pożar drewnianej konstrukcji domu zainicjowany przez źle zaizolowany kominek. Inwestor nie sprawdził czy przyszły wykonawca posiada państwowy dokument potwierdzający kwalifikacje budowniczego kominka. W efekcie kolejne rozpalenie w kominku spowodowało pożar domu. Straty duże, piętro uległo zniszczeniu. Kominek odbudowałem i teraz nie stanowi zagrożenia. Doradzam weryfikować uprawnienia wykonawców ponieważ takich pożarów i wybuchów kominków jest dużo w ciągu każdego roku. Jedyny dokument uprawniający do budowy kominka lub pieca to Państwowy tytuł mistrza zduńskiego.